Historia luster, jak to się zaczęło?
Zapoznaj się z początkami powstania luster oraz o ich dawnym i aktualnym zastosowaniu.
Lustereczko, lustereczko powiedz przecie… jaka jest Twoja historia? Odpowiedź ta jest zaskakująco złożona. Rzućmy okiem na historię tego wszystkim znanego elementu dekoracji wnętrz! Przez większość historii lustra były zarezerwowane tylko dla bardzo bogatych. Obecnie chodzimy z kompaktowymi lusterkami w kieszeniach, sprawdzamy szminkę w lusterku wstecznym i mamy oprawione lustro, bądź małe lusterko w kilku pokojach w domu.
Jak to się stało? Wróćmy do początku.
„Lustro” pochodzi od łacińskiego mirari („dziwić się, podziwiać”), co już nasuwa nam pewne skojarzenia. Ale fascynujące jest to, że najwcześniejsze wykonane przez człowieka lustra wcale nie były tym, o czym myślimy jako lustro. Już 6000 i 8000 lat temu lustra były wykonane z polerowanego obsydianu, czarnego kamienia wulkanicznego.
Co jest najbardziej niesamowite: te prymitywne lustra znaleziono w grobach kobiet w Turcji. Niektórzy archeolodzy dochodzą do wniosku, że ludzie w tym okresie wierzyli, że lustra mają coś wspólnego z przewidywaniem przyszłości lub zrozumieniem świata duchów.
W rzeczywistości lustra są również głęboko wplecione w mitologię i folklor w wielu kulturach na całym świecie.
W starożytnej Grecji ludzie używali luster, aby „złapać” światło księżyca, za pomocą którego podobno mogli widzieć wizje przyszłości.
Olmekowie postrzegali lustra jako przedmioty religijne, które były wysoko cenione ze względu na ich zdolność do rozniecania płomieni.
Starożytni Majowie grzebali martwą „elitę” za pomocą luster. Uważano, że posiadają mistyczne moce, a odbicia służyły jako forma okna do alternatywnego wymiaru.
Sztuka tworzenia luster z metalu pojawiła się w historii dopiero około 4000 lat temu. W Chinach brąz i metale mieszane były mocno wypolerowane, aby po jednej stronie błyszczały, a po drugiej miały skomplikowane zapisy. Podobne miedziane lustra odkryto mniej więcej w tym samym okresie w Mezopotamii i Egipcie.
W tym czasie lustra należały tylko do bogatych ludzi i były używane zarówno do celów użytkowych, jak i religijnych. Nawet teraz umiejscowienie lustra jest ważne w praktykowanej filozofii feng shui.
Z biegiem czasu zaokrąglone szklane lustra stały się bardziej dostępne. Leonardo da Vinci wprowadził tajny kod dla szpiegów, który obejmował pisanie w sposób, który można było odczytać tylko w lustrzanym odbiciu.
Ok. 1400 roku: pierwsze dmuchane, polerowane, powlekane lustro z płaskiego szkła powstało na włoskiej wyspie Murano, położonej w lagunie weneckiej
Przez kilka stuleci te weneckie lustra uważano za absolutny szczyt luksusu. Oczywiście przez to były niezwykle pożądane w miejscach takich jak Paryż. Tak więc w latach sześćdziesiątych XVII wieku, król Ludwik XIV nakazał robotnikom odtworzyć ultra-tajną formułę hutników szkła Weneckiego. Problem? Jego rzemieślnicy nagle umierali z powodu narażenia na niebezpieczne metale ciężkie i toksyny (takie jak rtęć).
Ostatecznie Francuzi wpadli na pomysł i wymyślili, jak stworzyć lustra z powlekanego szkła – ale nie obyło się bez skandalu po drodze (szpiedzy! zamordowani szklarze! Mnóstwo pieniędzy!).
Te lustra były najbliższym odtworzeniem luster, których używamy dzisiaj – ale w tamtym momencie nadal były niezwykle drogie i świadczyły o bogactwie i statusie.
Przez wieki lustra przeszły od magicznych symboli do religijnych emblematów, przedmiotów próżności do praktycznego użytku w kazdym domu. Teraz są niedrogim sposobem na dodanie światła i nadanie pomieszczeniom przestrzeni. Możemy dla Ciebie wykonać lustro na wymiar w wybranej ramie. Sprawdź tutaj!